Ako sa navždy zbavíme škaredých panelákov!
6. decembra 2021 / 0 comment/Architektúra, Bytové domy, Urbanizmus/ Posted by: adminSlovenskí architekti bodujú
Toto je spôsob, ako sa navždy zbavíme škaredých panelákov! Ak niečo dáva slovenským mestám nádych komunizmu, tak sú to paneláky. Celé sídliská nepekných domov, často pravidelne usporiadaných do blokov, sú jasnou pripomienkou toho, kto tu kedysi vládol. Po páde komunizmu mnohí volali po zbúraní panelákov, už len z dôvodu, aby sme zabudli na našu nepeknú históriu. To je však pochopiteľne ekonomicky nemožné a neskutočne neefektívne. Len v Bratislave žije v tejto forme výstavby 130 000 ľudí a zariadiť takémuto počtu ľudí nové ubytovacie kapacity je zhola nemožné. Architekti zo slovenskej firmy GutGut však našli riešenie a dokázali zdanlivo nemožné. Pozri sa, ako sa zo starého hnusného paneláku dá urobiť krásne a moderné bývanie.
GutGut
GutGut je inovatívny slovenský architektonický ateliér pod vedením architektov Štefana Polakoviča a Lukáša Kordíka. Venujú sa tvorbe menších dizajnérskych prvkov cez navrhovanie budov až po urbánizmus. Ich známe realizácie ako bytový dom na Dunajskej ulici v Bratislave, rekonštrukcia panelového bytového domu v Rimavskej Sobote, alebo konverzia industriálneho objektu Mlynica v Bratislave sa opierajú o medzinárodú skúsenosť. GutGut je laureátom ceny ARCH a viacnasobný laureát Ceny za architektúru CE-ZA-AR.
Panelák
Hovorovo "panelák" - prvé panelové domy sa objavili v Holandsku po prvej svetovej vojne. V Nemecku sa objavili v roku 1923, prvý blok panelových domov bol postavený v roku 1939 v Paríži. Stavba panelových domov slúžila ako rýchle a lacné bývanie, avšak nikde v západných krajinách sa nestavali v takom masovom meradle ako vo východnom bloku. Západná Európa od ich stavby upustila už v 70. rokoch, vo východnej Európe sa stavali až do začiatku 90. rokov 20. storočia. S ich výstavbou sa prestalo po páde komunistického režimu (posledné panelákové sídlisko na Slovensku, Hájik v Žiline bolo dokončené až v roku 2007). Idea takto stavaného domu bola v zásade dvojitá, zníženie nákladov a náročnosti stavby. Priemerná úžitková plocha bytov v panelových domoch je 62,29 m2.
Nádych komunizmu
Dodáva mestám nádych komunizmu. Na videu je ukázané, ako GutGut dokázal starý panelák kompletne prerobiť na moderné bývanie, kde nechýbajú spoločné priestory ako sauna, posilňovňa či kaviareň. Monotónne byty nahradili moderné priestory a rôzne typy apartmánov. Samozrejme nechceme, aby našimi mestami stále z ulíc dýchal komunizmus, no volať po ich zbúraní nepovažujem za triezve. Práve architekti z GutGut nám všetkým ukázali, čo všetko sa dá s takým starým panelákom urobiť a kompletne tak zbúrali stigmu, že tieto budovy sú už nepoužiteľné. Nie len zatepľovanie spojené s fasádou vo farbách kanárika. Toto je skutočná cesta, ako spraviť naše mestá krajšie a modernejšie a premeniť pôvodný panelák na oázu bývania. Panelák a jeho premena! Gut job, GutGut!
Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA