Mlyn Humenné
19. apríla 2022 / 0 comment/Architektúra, Bytové domy/ Posted by: adminExtrémna premena
Mlyn Humenné - chátrajúci objekt starého nefunkčného mlyna sa dočkal znovuzrodenia. Projekt z dielne architektonického štúdia Atrium mu dodal novú tvár. Napriek tejto extrémnej premene funkčných plôch si stavba zachovala svoje proporcie. Za svoju prácu a taktiež vo veľkej konkurencii zaslúžene získali Cenu Dušana Jurkoviča, ktorú každý rok udeľuje Spolok architektov Slovenska. „Zaväzuje nás to, aby sme neubrali, práve naopak, aby sme svoj potenciál ešte viac rozvíjali,“ hovoria architekti na čele s Michalom Burákom, ktorí majú za sebou množstvo realizovaných stavieb od indivuduálneho bývania až po občianske, verejné stavby.
Cena Dušana Jurkoviča
Cenu Dušana Jurkoviča „Špecifikom tejto ceny je fakt, že nemá kategórie – na začiatku sme teda prešli veľmi rôznorodými projektmi, z ktorých sme vytypovali desať a tie sme naživo navštívili, rozhodujúce boli nielen architektonické kvality, ale aj celkový prínos stavby pre svoje okolie,“ člen poroty Martin Jerguš.
Zachovať autentickosť
Stavba bývaleho mlynu je čiastočne zapustená pod úroveň terénu. Prízemie je prístupné schodiskom alebo rampou. Zásadou architektov bolo zachovať autentickosť pôvodného murovaného mlynu. Pôvodný štvorpodlažný objekt sa dočkal nadstavby v podobe podkrovia a po obdovode o rozšírenie v podobe vykonzolovaných balkónov ktoré dotvárajú charakter fasády a taktiež dopĺnajú dispozíciu bytov. "Charakter, výšku a tvar objektu sme sa snažili zachovať. Vytvorili sme predsadenú pavlač sprístupňujúcu jednotlivé byty. Na najvyššom podlaží sú mezonetové byty s výraznými tarasami po stranách. Tie vznikli zrezaním strechy, od ulice nie sú vôbec viditeľné, nakoľko sú zapustené do hmoty strechy." tvrdia architekti.
Základné princípy práce
"Vo svojej práci neustále hľadáme človeka a jeho vzťah k okoliu, prírode, k sebe samému. Objavujeme nové priestorové a dispozičné možnosti, hľadáme svoj vlastný, osobitý výraz.Tvarová a dispozičná racionalita, jednoduchosť riešenia a organické prepojenie na exteriér, využívanie prírodných materiálov, hľadanie cesty k energetickej sebestačnosti navrhovaných budov."