Jankov Dom

Jankov Dom - Tehla Titulná strana

Bytový dom - Jankov Dom, Nitra

Odkaz na Janka Kráľa:

Bytový dom sa nachádza na ulici Janka Kráľa v Nitre. Od názvu ulice a jej polohy sa odvýja kompletný koncept stavby samotnej, ale aj interiéru spoločných priestorov až po samotný názov stavby a odkaz na významného Slovenského spisovateľa. Janko Kráľ často označovaný ako básnik búrlivák, bol slovenský národný buditeľ, predstaviteľ romantizmu a jeden z najvýznamnejších a najradikálnejších básnikov štúrovskej generácie. Developer nás oslovil s možnosťou spolupráce na rozbehnutom projekte, do ktorého sme vstúpili a pokračovali v práci od  architekta ing. arch. Eduard Jančík.

Lobby:

Pôvodnú dispozičnú schému vstupného priestoru, takzvanej lobby sme sa snažili do maximálnej možnej miery zväčšiť posunutím priečky a zmenšením technického zázemia. Cieľom priestoru a návrhu interiéru bolo dosiahnúť príjemný prvý dojem pri vstupe do stavby. Centrálny priestor budúcich majiteľov v sebe ukrýva množstvo funkcii, ktoré sme chceli elegantne a minimalisticky zakomponovať do priestoru a do stolárskych prvkov po jeho obvode. Svoje miesto tu nájdu schránky, spoločná knižnica, police pre straty a nálezy, logo projektu a podarilo sa nám do lobby zakomponovať aj úložný priestor pre dáždniky ktoré boli na mieru vyrobené pre projekt Jankovho domu s potlačou.

Všetky tieto funkcie sú zakomponované do nábytku pod určitým uhľom - výsledkom je zaujímavý efekt, kde zo strany ulice okoloidúci vidí len elegantné materiály a ambientné podsvietenie s logom stavby. Z opačnej strany od schodiska a výťahu sú však pre obyvateľov všetky funkcie viditelné a ľahko dostupné. Pre projekt Jankov Dom sme sa snažili vytvoriť kvalitný a originálny vstupný priestor ktorý bude slúžiť funkčne aj esteticky jeho obyvateľom.

Návrh Loga, Jankov Dom:

Okrem architektnockej vložky sme do projektu prispeli aj kompletnou identitou projektu. Od ulice - Janka Kráľa sme čerpali inšpiráciu a rovnako aj developer. Pod hlavičkou Johnny King Development sa rozvýjal koncept návrhu priestorov, dispozícii, materiálov a celkového finálneho riešenia stavby. Navrhnuté logo je odkazom na slovenského spisovateľa v štylizovanej minimalistickej forme a geometrickej koruny osadenej na hlave spisovateľa s odkazom na bývanie a architektúru. Logo sa okrem digitálnych odkazov na webe zobrazuje aj vo fyzyckej,  verzii v lobby.

Úrivky básničiek:

Špecifikom spoločných častí bytového domu sú úrivky z básničiek Janka Kráľa. Pri hľadaní referencí a študovaní Slovenského spisovateľa sme si čitali jeho diela a úrivky z nich sme použili formou odkazov aj v samotnom projekte. Touto cestou môžete od lobby prechádzať stavbou cez parkovanie, schodisko a chodby až do samotných bytov ako v galérii a obrazy tvoria tematické úryvky z básní Janka Kráľa. Celkovo ich nájdete v bytovom dome na 13 tich miestach vždy s odkazom na dané miesto kde sa nachádzate. Ako napríklad, v parkovaní: "Rezko, trúby, vytrubujte, rezko, kone, vyskakujte,hej, koníky moje vrané, vycibrené, učesané."  alebo na schodisku: "Všetko mám na svete, čokoľvek len treba, susedov mám dobrých ako kúštik chleba".

Materialový koncept:

Dôraz bol kladený na kvalitné, trvácne materiály. Z tohto dôvodu sme sa na fasáde rozhodli použiť kombináciu omietky a tehly. Tehla sa objavuje na prvom nadzemnom podlaží, a rovnako na štvrtom odskočenom podlaží. V oboch prípadoch sme sa sme sa pohrali a experimentovali s jej pokládkou a snažili sa využiť tento nadčasový materiál a naplniť jeho potenciál. V spodnej časti stavby oddeluje tehla parkovacie miesta od okolia stavby, jedná sa teda o exteriér. Nosné stĺpy po obovde sme zamaskovali zahustenou pokládkou tehly a v častiach obvodového muriva kde sa stlpy nenachádzajú sme rozostupy mezi tehlamy zväčšovali, čím sme na jednej strane dostali denné svetlo do hlbky priestoru a zároveň vytvorili originálny optický efekt - hru svetla a tieňov. Na poslednom podlaží sme experimentovali s pokládkou tehly formou striedavého horizontálneho a vertikálenho kladania. tehál. Tento efekt vytvára pekný detail a estetickú fasádu na terasách.

 

Máte záujem o projekt? Kontaktujte nás: [email protected]

LOBBY - Jankov Dom

Návrh Lobby

Návrh Loga, Jankov Dom

Návrh Loga - Jankov Dom

Úrivky básničiek - Janka Kráľa

Úrivky básničiek - Janko Kráľ

Perforované tehly

Návrh pokládky tehál s perforáciou

Kontaktujte nás

Máte záujem o projekt? Neváhajte nás kontaktovať

Tešíme sa na spoluprácu - tím CreateSpace.

Share Post