Lyžiarské stredisko na streche továrni

Továreň a lyžiarské stredisko v jednom. S takýmto konceptom vyhral architektonický ateliér BIG medzinárodnú prestižnú súťaž.  Jedná sa o jeden z najväčších dánskych projektov. Projekt s rozpočtom 3,5 bilióna dánskych korún, čo je v prepočte pol miliardy eur. Do užšieho výberu súťaže boli vybraté svetoznáme architektonické kancelárie ako napríklad Wilkinson Eyre Architects, Dominique Perrault Architecture, 3XN, Lundgaard & Tranberg Architects & Gottlieb Paludan Architects a mnoho dalších. Víťaz bol zvolený jednohlasným rozhodnutím zasadnutej odbornej poroty.

Strecha objektu sa premení na lyžiarské stredisko s plochou 31 000 m2„Zariadenie je príkladom toho, čo my v BIG voláme hedonistická trvalá udržateľnosť – ide tu o myšlienku, že trvalá udržateľnosť nie je bremeno, ale že môže zlepšiť kvalitu života viacerými spôsobmi. Kombinácia zariadenia na spracovanie odpadu s lyžiarskym svahom je toho najlepším príkladom,“ hovorí Bjarke Ingels. Lyžiarské stredisko na umelom vrchu bude čoskoro realitou pre miestných lyžiarov. „Mesto má počasie pre zimné športy, len nemá pre ne krajinu,“. Strecha s výškou 100 metrov poskytne lyžiarom na výber tri trasy. Na svah sa lyžiari dostanú výťahom. Povrch svahu bude z klzkej umelej trávy – lyžovať tak bude možné aj v prípade, nedostatku snehu a nepriaznivých podmienok.

Zaujímavá skutočnosť je, že štúdio BIG vôbec neprezentuje svoje ručné skice návrhov. Prezentácia jednotlivých projektov kladie dôraz na schémy a hmotový vývoj. Každý projekt dokonca dostáva vlastnú grafickú značku – akési logo.

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať